Lando Norris odniósł swoje pierwsze zwycięstwo z pole position z 22-sekundową przewagą nad Maxem Verstappenem.
25. 08. 2024
3 min

Tereza Hořínková
Dziennikarka News.gp i dziewczyna z wielkimi marzeniami

f1zandvoort f1sunday landonorris mclaren

Grand Prix Holandii 2024 F1 nie dostarczyło zbyt wielu dramatów, jednak fani McLarena świętują. Lando Norris wygrał swój pierwszy wyścig z pole position z 22-sekundową przewagą nad Maxem Verstappenem, odnosząc drugie zwycięstwo w karierze.

Wiadomości F1 i MotoGP codziennie do Twojej skrzynki odbiorczej.

Siatka startowa

Lando Norris wygrał sesję kwalifikacyjną do Grand Prix Holandii, znacznie wyprzedzając Maxa Verstappena o ponad 3 dziesiąte. Oscar Piastri i George Russell zajęli miejsca w drugim rzędzie, a Perez i Leclerc w trzecim.

Sainzowi i Hamiltonowi nie udało się dostać do Q3, a Hamilton nawet na szczycie otrzymał karę za przeszkadzanie Perezowi podczas kwalifikacji, co dało mu 14. miejsce na starcie.

Kierowcy Williamsa zajęli ostatni rząd. Sargeant nie wziął udziału w kwalifikacjach z powodu wypadku w ostatniej sesji treningowej, podczas gdy Albon początkowo zajął imponujące ósme miejsce, ale został zdyskwalifikowany, ponieważ wymiary podłogi jego samochodu nie były zgodne z przepisami.

Rasa

Wyścig nie rozpoczął się dobrze dla startującego z pole position Lando Norrisa, który stracił pierwsze miejsce już na pierwszym zakręcie na rzecz Maxa Verstappena. Czas reakcji Brytyjczyka nie był zły, ale Max Verstappen szturmem wszedł w pierwszy zakręt i objął prowadzenie.

Oscar Piastri, w drugim bolidzie McLarena, startujący pierwotnie z trzeciej pozycji, również stracił jedną pozycję zaraz po starcie na rzecz George'a Russella. Charles Leclerc zdołał wyprzedzić Sergio Pereza w pierwszym zakręcie, a także Pierre'a Gasly'ego, który wyprzedził oba Aston Martiny, zyskując od razu dwie pozycje. Kevin Magnussen zablokował tylną lewą oponę i zaraz po starcie wyjechał na żwir.

Norris, nawet po złym starcie, zdołał utrzymać się za Verstappenem przez wiele okrążeń ze średnią różnicą 1,5 sekundy. Następnie na 18. okrążeniu, z pomocą DRS, Norris odebrał Verstappenowi pozycję lidera, przy dużym aplauzie z trybun.

Pierwszy pit stop w czołówce nastąpił na 24. okrążeniu, kiedy Ferrari wezwało Charlesa Lerclerca po świeży komplet twardych opon. Dzięki tej strategii Leclerc zdołał wyprzedzić Piastriego i Russella.

Większość pit stopów w pierwszej dziesiątce była dość szybka, z wyjątkiem zjazdów Russella, Gasly'ego i Pereza, z których każdy trwał nieco ponad 3 sekundy.

Później Piastri zdołał wyprzedzić Russella, jednak zabrakło mu tempa, by dogonić Lerclerca, który pomimo problemów, jakie Ferrari miało podczas weekendu, w zadziwiający sposób zapewnił sobie trzecie miejsce.

Kiedy do końca wyścigu pozostało nieco ponad 20 okrążeń, obaj kierowcy Mercedesa zdecydowali się na zjazd po świeży komplet miękkich opon, licząc na lepszą pozycję w końcówce. Jednak nie wyszło to tak, jak sobie wyobrażali. Z powodu tej złej decyzji Russell stracił 2 pozycje, których nie był w stanie odzyskać i ukończył wyścig na 7. miejscu. Hamilton przebił się przez pole startowe i ukończył wyścig na P8, mimo że startował z P14.

Zbliżając się do końca Grand Prix Holandii, tempo Norissa tylko rosło i udało mu się nawet uzyskać najszybsze okrążenie na ostatnim okrążeniu wyścigu. Przekroczył linię mety z 22-sekundową stratą do drugiego Maxa Verstappena. Charles Leclerc uzupełnił podium, umieszczając swoje Ferrari na trzecim miejscu. Oscar Piastri zajął czwarte miejsce przed piątym Ferrari Carlosa Sainza i szóstym Pereza. Siódme i ósme miejsce należało do kierowców Mercedesa, a Pierre Gasly zdobył 2 punkty dla Alpine za zajęcie dziewiątego miejsca. Fernando Alonso w Aston Martinie uzupełnił pierwszą dziesiątkę.