Lando Norris získal své první vítězství z pole position s 22sekundovým náskokem na Maxe Verstappena
25. 08. 2024
3 min

Tereza Hořínková
Novinářka News.gp a dívka s velkými sny

f1zandvoort f1sunday landonorris mclaren

2024 Velká cena Nizozemska F1 nenabídla žádné velké drama, přesto fanoušci McLarenu slaví. Lando Norris vyhrál svůj první závod z pole position s 22sekundovým náskokem na Maxe Verstappena, což znamenalo jeho druhé vítězství v kariéře.

Zprávy F1 & MotoGP do vaší schránky každý den.

Začáteční mřížka

Lando Norris vyhrál kvalifikaci na Velkou cenu Nizozemska, když výrazně předstihl Maxe Verstappena o více než tři desetiny. Oscar Piastri a George Russell si zajistili druhou řadu startovního roštu, zatímco Perez a Leclerc obsadili třetí řadu.

Sainz a Hamilton se do třetího čtvrtletí nedostali a Hamilton dokonce na vrcholu dostal penalizaci za to, že během kvalifikace bránil Perezovi, což ho zařadilo na 14. místo startovního roštu.

Poslední řadu obsadili jezdci Williamsu. Sargeant se kvalifikace nezúčastnil kvůli havárii v posledním tréninku, zatímco Albon původně dojel na působivém osmém místě, ale byl diskvalifikován, protože rozměry podlahy jeho vozu'neodpovídaly předpisům.

Rasa

Závod nezačal pro Lando Norrise, který se umístil na pole position, dobře, protože hned v první zatáčce přišel o první místo, na které ho vystřídal Max Verstappen. Reakční čas Brita nebyl’špatný, ale Max Verstappen vtrhl do první zatáčky a ujal se vedení.

Oscar Piastri ve druhém voze McLaren’startující původně ze třetího místa také ztratil hned po startu jednu pozici ve prospěch George Russella. Charles Leclerc se v první zatáčce dokázal dostat před Sergia Pereze, stejně jako Pierre Gasly, který předjel oba vozy Aston Martin’a získal hned dvě pozice. Kevin Magnussen si hned po startu zablokoval levou zadní pneumatiku a odjel na šotolinu.

Norris se i po špatném startu dokázal držet Verstappena po mnoho kol s průměrným odstupem 1,5 sekundy. V 18. kole pak Norris s pomocí systému DRS za velkého potlesku tribun vyrval Verstappenovi vedoucí pozici.

První zastávky v boxech na špici přišly ve 24. kole, kdy Ferrari povolalo Charlese Lerclerca pro čerstvou sadu tvrdých pneumatik. Díky této strategii se Leclercovi podařilo dostat před Piastriho a Russella.

Většina zastávek v boxech v první desítce byla poměrně rychlá, s výjimkou zastávek Russella’s, Gasly’s a Pereze’s, které byly každá o něco delší než 3 sekundy.

Později se Piastrimu podařilo Russella předjet, chybělo mu však tempo, aby dohnal Lerclerca, který si i přes problémy, které Ferrari během víkendu mělo, překvapivě zajistil třetí místo.

Když do konce závodu zbývalo něco málo přes 20 kol, rozhodli se oba jezdci Mercedesu zastavit pro čerstvou sadu měkkých pneumatik a doufali, že se nakonec umístí lépe. To však nevyšlo tak, jak si představovali. Kvůli tomuto špatnému rozhodnutí ztratil Russell dvě pozice, které se mu nepodařilo získat zpět a skončil pouze na P7. Hamilton se probojoval přes pole a skončil na P8, přestože startoval z P14.

S blížícím se koncem Velké ceny Nizozemska se tempo Norisse’jen zvyšovalo a v posledním kole závodu se mu dokonce podařilo zajet nejrychlejší kolo. Šachovnicovou vlajku přejel s 22sekundovou ztrátou na druhého Maxe Verstappena. Stupně vítězů doplnil Charles Leclerc, který své Ferrari umístil na třetím místě. Čtvrtý skončil Oscar Piastri před pátým Ferrari Carlose Sainze a šestým Perezem. Sedmé a osmé místo patří jezdcům Mercedesu, zatímco Pierre Gasly získal pro Alpine úžasné 2 body za deváté místo. Desítku nejlepších doplnil Fernando Alonso na Aston Martinu.