Co wydarzyło się ostatnim razem, gdy w Brnie odbyło się Grand Prix Czech MotoGP?
2 min

Tereza Hořínková
Dziennikarka News.gp i dziewczyna z wielkimi marzeniami

motogpbrno motogpupdate raporty

Minęły 4 lata od ostatniego wyścigu MotoGP w Brnie. Teraz Grand Prix Czech ma powrócić w 2025 roku. Cofnijmy się w przeszłość i przypomnijmy sobie, co wydarzyło się ostatnim razem, gdy MotoGP ścigało się na torze Masaryk w 2020 roku.

Wiadomości F1 i MotoGP codziennie do Twojej skrzynki odbiorczej.

Grand Prix Czech MotoGP 2020 w Brnie było przełomowym wyścigiem, głównie ze względu na niespodziewane i historyczne zwycięstwo Brada Bindera. Jeżdżąc dla Red Bull KTM Factory Racing, Binder odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w MotoGP, stając się tym samym pierwszym zawodnikiem z RPA, który dokonał tego wyczynu w najwyższej klasie. Zwycięstwo to było również monumentalnym momentem dla KTM, oznaczającym ich pierwszą wygraną w MotoGP od czasu wejścia do serii w 2017 roku. Triumf Bindera był tym bardziej imponujący, że był to dopiero jego trzeci wyścig w klasie MotoGP.

Sam wyścig był godny uwagi ze względu na nietypowe okoliczności otaczające czołowych zawodników. Wielu czołowych zawodników zmagało się w Brnie z trudnymi warunkami na torze i brakiem przyczepności.

Fabio Quartararo, który wygrał dwa pierwsze wyścigi sezonu i prowadził w mistrzostwach, zdołał wywalczyć jedynie siódme miejsce, po tym jak przegrał walkę na mecie z Miguelem Oliveirą.

Podobnie inni czołowi zawodnicy, tacy jak Maverick Viñales i Andrea Dovizioso, ukończyli wyścig poza podium, jeszcze bardziej podkreślając nieprzewidywalny charakter wyścigu.

Zwycięstwo Bindera zostało uzupełnione mocnymi występami innych niespodziewanych pretendentów. Franco Morbidelli, jeżdżący dla Petronas Yamaha SRT, zajął drugie miejsce, zapewniając sobie pierwsze podium MotoGP. Johann Zarco, który startował z pole position, zajął trzecie miejsce dla Esponsorama Racing, pomimo otrzymania kary za długie okrążenie podczas wyścigu i świętował swoje pierwsze podium od Grand Prix Malezji 2018.

Grand Prix Czech było zatem jednym z najbardziej zaskakujących i niezapomnianych wyścigów sezonu 2020, wstrząsając klasyfikacją mistrzostw i pokazując to, co najlepsze w wyścigach motocyklowych.