Pedro Acosta získal na Velké ceně Japonska pole position s rekordem kola | Kompletní zpráva z kvalifikace

05. 10. 2024
3 min

Eliška Ryšánková
Novinář GP, který se zajímá o napínavý svět MotoGP a Formule 1.

MotoGP hlásí pedroacosta motogpjapan

Nováčkovská senzace Pedro Acosta si vybojoval pole position ve Velké ceně Japonska a zajel nový rekord na kolo 1:43,018. Španělský jezdec vede napínavou první řadu, kterou doplňují Francesco Bagnaia a Maverick Viñales. Ve druhém čtvrtletí, kdy déšť přidal na dramatičnosti, Marc Marquez na chvíli ukradl show, než o své nejrychlejší kolo přišel kvůli omezením na trati. Kompletní přehled kvalifikace najdete zde.

Zprávy F1 & MotoGP do vaší schránky každý den.

Pedro Acosta naprosto rozzářil trať Velké ceny Japonska, když si nováček vyjel pole position s rekordním časem 1:43,018. Nováčkovská hvězda nejenže urvala P1, ale stala se také třetím nejmladším jezdcem, který získal pole position. V první řadě se k němu připojil Francesco Bagnaia, který předvedl úžasné závěrečné kolo. Trojici nejlepších doplňuje Maverick Viñales.

V 1. čtvrtletí byl chaos, protože hrozil déšť, ale Franco Morbidelli a Fabio Quartararo si dokázali zajistit místa ve 2. čtvrtletí. Při zahájení Q2 se zasedání stalo díky dešti napínavým. Marc Marquez se svým letmým kolem dostal na první místo a dokonce překonal Acostův čas, ale nováček brzy udeřil a získal svou pozici zpět. Když se trénink blížil ke konci, Bagnaia na chvíli obsadil P1, než Marquez všechny překvapil časem 1:42,868. Naneštěstí pro Marqueze byl čas kola smazán kvůli omezením na trati, takže Acosta získal pole position zpět. Jorge Martin v závěrečných okamžicích havaroval v 9. zatáčce a odstartuje z 11. místa.

Druhou řadu vede Enea Bastianini, který zajel fantastickou jízdu a získal čtvrté místo. Za ním následuje pátý Brad Binder a šestý Franco Morbidelli. Třetí řadu povede Fabio Di Giannantonio, jeho týmový kolega Marco Bezzecchi je osmý. Marc Marquez odstartuje z devátého místa a čeká ho náročný sprint a závod.

Jorge Martin’po dřívější havárii zůstane jedenáctý, vklíněný mezi Alexe Marqueze a Fabia Quartararo na dvanáctém místě. Dále vzadu se z páté řady postaví Jack Miller a Aleix Espargaro, kteří se chtějí probojovat mezi ostatní jezdce.