Enea Bastianini vyhrál dramatickou GP Emilia Romagna díky předjetí v poslední zatáčce
22. 09. 2024
7 min

Eliška Ryšánková
Novinář GP, který se zajímá o napínavý svět MotoGP a Formule 1.

MotoGP motogpemiliaromagna motogpsunday hlásí eneabastianini

Enea Bastianini dosáhl strhujícího vítězství ve Velké ceně Emilia Romagna po dramatickém souboji s Jorgem Martinem v posledním kole. Ducati tak zaznamenala 100. vítězství v premiérové třídě a zajistila si titul mistra světa konstruktérů během víkendu plného akce. Přečtěte si více o boji o titul v MotoGP v době, kdy sezóna míří do Indonésie!

Zprávy F1 & MotoGP do vaší schránky každý den.

Enea Bastianini zvítězil po dramatickém předjetí v posledním kole Velké ceny Emilia Romagna. Bastianini, přezdívaný "The Beast", předváděl po celý závod rychlé tempo a zajistil pro Ducati historické vítězství. Italská továrna také oslavila milník, když si zajistila 100. vítězství v premiérové třídě a získala titul mistra světa konstruktérů.

Jorge Martin perfektně odstartoval a vedl do první zatáčky, než ho v úvodním kole předjel Francesco Bagnaia. Když se závod ustálil, Bastianini si udržel třetí místo a držel se v blízkosti lídrů závodu. Ve 2. kole havaroval ve 4. zatáčce Brad Binder, ale podařilo se mu vrátit do závodu na 21. místě. Bagnaia mezitím udělal drobnou chybu a umožnil Martinovi, aby se k němu přiblížil. První pokus o předjetí přišel v 8. zatáčce, ale nebyl úspěšný. Ve 4. kole se však znovu ujal vedení. Bastianini rychle následoval vlastní manévr, předjel svého týmového kolegu a posunul se na druhé místo.

V počátečních fázích se nejrychlejší kolo mezi jezdci vyměňovalo, Pedro Acosta předvedl působivou rychlost, než se Martin ponořil do rozmezí 1:31 min. Acosta’závod předčasně ukončil, když 19 kol před koncem havaroval v patnácté zatáčce, což posunulo Marca Marqueze na čtvrté a Marca Bezzecchiho na páté místo. Bagnaia, který se snažil snížit odstup od vedoucích jezdců, zajel nejrychlejší kolo závodu, ale přišla katastrofa, když ve 21. kole chyboval a v 8. zatáčce havaroval, čímž Martinovi předal ještě větší náskok v šampionátu.

Boj o vítězství se v závěrečných fázích zintenzivnil a Bastianini se přiblížil Martinovi. V posledním kole Bastianini provedl rozhodující tah ve čtvrté zatáčce, vytlačil Martina a ujal se vedení. Cílovou čáru projel o 5,002 sekundy před Martinem, který skončil druhý. Marc Marquez doplnil stupně vítězů a završil tak svůj silný víkend.

Bezzecchi skončil po solidním závodě na čtvrtém místě a jako jediný zvolil měkkou zadní pneumatiku, zatímco Franco Morbidelli doplnil první pětku po boji z 10. místa. Maverick Viñales skončil v závodě šestý, čímž se stal nejlepším jezdcem značky Aprilia.

Fabio Quartararo pokračoval v dobrých výkonech během celého víkendu a dojel na sedmém místě, přičemž se po celou dobu držel v první desítce. Aleix Espargaro obsadil osmé místo, za ním se na devátém místě umístil Alex Marquez a desítku nejlepších uzavřel Miguel Oliveira.

Bastianini zvítězil po napínavém souboji s Jorgem Martinem, který zvýšil svůj náskok v šampionátu na 24 bodů, zatímco Francesco Bagnaia nedokončil. Martin, který obsadil druhé místo, má nyní v boji o titul výraznější náskok. Mezitím Marc Marquez získal poslední místo na stupních vítězů a posunul se na čtvrté místo v pořadí šampionátu.

Víkend plný akce byl plný zvratů. Šampionát nyní míří na indonéský okruh Pertamina Mandalika. Nenechte si ujít příští víkend’akční Velkou cenu, protože Jorge Martin se bude snažit dále rozšířit své vedení v šampionátu.