8 min

Tereza Hořínková
Novinářka News.gp a dívka s velkými sny

f1baku bakucitycircuit f1history

Velká cena Ázerbájdžánu 2024 je za rohem a je známo, že ulice Baku mohou nabídnout spoustu dramatických situací. Pojďme se podívat na některé z nejpamátnějších momentů z městského okruhu v Baku v průběhu let.

Zprávy F1 & MotoGP do vaší schránky každý den.

Šokující tah Sebastiana Vettela na Lewise Hamiltona v roce 2017

Před víkendovou Velkou cenou 2017 vedl Sebastian Vettel po vydařeném startu do sezony nad Lewisem Hamiltonem. Bylo však jasné, že Mercedes má rychlejší vůz, a Vettel byl pod tlakem, aby si své vedení udržel.

To se ukázalo v 19. kole Velké ceny Ázerbájdžánu, během období safety caru. Hamilton vedl a kontroloval tempo, když se safety car připravoval k odjezdu, ale Vettel reagoval příliš pomalu a narazil do zadní části Hamiltonova vozu.

V zápětí Vettel obvinil Hamiltona z prudkého brzdění a to, co udělal poté, všechny šokovalo. Zastavil vedle Hamiltona a úmyslně do jeho vozu narazil, což vypadalo jako akt pomsty. Bylo divoké vidět, jak jezdec takto používá svůj vůz, něco takového fanoušci neviděli už mnoho let.

Vettel dostal za tento zákrok desetivteřinovou penalizaci za zastavení, ale přesto do konce závodu dojel před Hamiltonem. Nebýt tohoto incidentu, mohl Vettel vyhrát, protože Hamilton se později potýkal s vlastními problémy.

Překvapivé pódiové umístění Lance Strolla v roce 2017

V roce 2017 bylo jasné, že Williams začíná opět bojovat s problémy. Po krátkém zlepšení díky silnému motoru Mercedes se tým z pravidelného umístění na stupních vítězů stal týmem středního pole. Ve 30 závodech před Velkou cenou Ázerbájdžánu 2017 bylo jejich jediným pódiem třetí místo Valtteriho Bottase ve Velké ceně Kanady 2016.

Bottas na konci roku 2016 odešel do Mercedesu a Williams za něj přivedl mladého a nezkušeného Lance Strolla. Stroll měl těžký začátek, třikrát odstoupil a v dalších třech závodech nebodoval. Mezitím jeho týmový kolega Felipe Massa získal v prvních šesti závodech 20 bodů.

Už v osmém závodě se začalo pochybovat, zda je Stroll pro F1 dostatečně dobrý. Ve Velké ceně Kanady konečně získal své první body, ale stále potřeboval nějaký opravdu skvělý výkon, aby se prosadil.

Tento průlom přišel v Baku. Stroll poprvé překonal v kvalifikaci svého týmového kolegu a vyhnul se chaotickému průběhu závodu. Díky několika haváriím a penalizacím se posunul vpřed, držel krok s vedoucími jezdci a snažil se udržet druhé místo, dokud ho Bottas nepředjel na cílové čáře. I tak bylo třetí místo Strolla’velkým překvapením a bylo zasloužené.

Srážka mezi jezdci Red Bullu v roce 2018

Sezona 2018 byla pro Red Bull bouřlivá. Max Verstappen se stal neoficiální týmovou jedničkou'a to vyvolalo u Daniela Ricciarda pocit frustrace, protože mu situace mohla připadat nespravedlivá, zejména proto, že v prvních třech závodech předvedl lepší výkony.

Než se tým dostal do Ázerbájdžánu, Ricciardo už vyhrál závod v Číně a měl více bodů než Verstappen. V Baku navíc svého mladšího týmového kolegu překonal v kvalifikaci a byl ve skvělé formě.

Napětí dosáhlo během závodu vrcholu, když oba týmoví kolegové urputně bojovali o čtvrté místo. Zatímco Vettel, Hamilton a Bottas vedli skupinu, Verstappen a Ricciardo sváděli vlastní bitvu. Verstappen předjel Ricciarda hned na začátku a od té chvíle to byl intenzivní a agresivní souboj. Několikrát se dotkli kol a kolo za kolem vjížděli bok po boku do první zatáčky. Bylo napínavé to sledovat, ale s každým kolem se situace vyhrocovala a bylo jasné, že to nedopadne dobře.

V 41. kole vše vyvrcholilo, když Ricciardo narazil do zad Verstappena a oba vyřadil ze závodu. Tým Red Bull byl zjevně frustrovaný a na konci sezóny Ricciardo tým opustil, aby si našel novou výzvu jinde.

Emotivní vysílačka Charlese Leclerca v roce 2019

V průběhu druhé části kvalifikace na městském okruhu v Baku v roce 2019 havaroval Charles Leclerc v osmé zatáčce. Příčinou havárie byla jezdecká chyba Monačana, když si zablokoval levou přední pneumatiku, kvůli čemuž se mu nepodařilo ideálně najet do zatáčky, což mělo za následek, že narazil do svodidel na stejném místě, kde jen o pár minut dříve havaroval Robert Kubica.

Před vystoupením z vozu zněl Leclerc ve vysílačce velmi emotivně a zklamaně sám ze sebe.

“Jsem hloupý, jsem hloupý…všechno vypínám,” řekl svému inženýrovi.

Leclerc pak musel do nedělního závodu odstartovat z osmého místa, a protože v ulicích Bakunení snadné přdjíždět, podařilo se mu nakonec získat jen páté místo.

Verstappenova prasklá pneumatika v roce 2021

Sezóna 2021 byla po dlouhé době první, kdy Mercedes čelil skutečné konkurenci v boji o titul, protože Red Bull konečně vylepšil svůj hybridní motor a začal se vyrovnávat, nebo dokonce překonávat tempo Mercedesu'.

V době, kdy přijeli do Baku na šestý závod sezony, vedl Verstappen v šampionátu o čtyři body před Hamiltonem. Byl to však Charles Leclerc z Ferrari, kdo si zajistil působivou pole position, před Verstappenem i Hamiltonem, a připravil tak půdu pro napínavý závod.

Hamilton převzal od Leclerca vedení, protože závodní tempo Ferrari’nebylo tak dobré jako to kvalifikační, na konci 2. kola a zdálo se, že se pohodlně dostane dopředu, Verstappen byl těsně za ním. Pomalá zastávka v boxech Mercedesu však umožnila Verstappenovi převzít vedení ve 13. kole. Zdálo se, že Red Bull, kterému se během zastávek v boxech podařilo dostat před Hamiltona také Pereze, má nakročeno k vítězství v závodě.

Šest kol před cílem však došlo ke katastrofě, když Verstappenovi’selhala pneumatika v nejrychlejší části trati. V rychlosti přes 200 km/h narazil do zdi a rozmetal trosky po celém okruhu. V tu chvíli se zdálo, že havárie obrovsky ovlivní šampionát, protože Hamilton jel na druhém místě za Perezem.

Chyba Lewise Hamiltona na brzdách v roce 2021

Po krátké přestávce na uklizení nepořádku po Verstappenově havárii se závod znovu rozjel dvě kola před koncem. Byl to souboj mezi Hamiltonem a Perezem, přičemž Hamilton věděl, že vítězství by výrazně zvýšilo jeho šance na titul šampiona, protože již bylo jasné, že Max Verstappen nezíská žádné body.

Když se vozy seřadily na startovním roštu, z Hamiltonových brzd se kouřilo více než obvykle. Přesto Hamilton skvěle odstartoval a vypadalo to, že se do první zatáčky dostane do vedení, ale nestalo se tak. Omylem zvolil špatný brzdný režim a do zatáčky vjel bez dostatečné brzdné síly. Vystřelil rovnou na únikovou cestu a nakonec skončil poslední, čímž propásl velkou příležitost převzít vedení v šampionátu, což mohlo potencionálně změnit konečný výsledek sezóny 2021.

Nesrovnalosti ve vysílačce Charlese Leclerca v roce 2023

Charles Leclerc má kvůli svým rádiovým zprávám v Baku poměrně slušnou pověst, nicméně v roce 2023 to bylo z jiného důvodu než v roce 2019. Monacký jezdec vyvolal jisté obavy, když v sobotu v Baku při vedení ve sprintu ohlásil "vynechání" [anglicky cut]. Jezdec Ferrari však později upřesnil, že měl na mysli pouze kočku na trati, nikoliv problém s motorem.

"Rozhodně ne. Řekl jsem kočka [anglicky cat] - což je něco jiného,” upřesnil po závodě.

"Uprostřed silnice byla kočka a safety car musel zastavit, ale myslím, že jsem byl asi jediný, kdo to viděl. Ve výjezdu z první zatáčky byla kočka a safety car brzdil."

Lerclerc dokončil závod na druhém místě za Sergiem Perezem a zajistil tak Ferrari skvělý výsledek v sezóně ovládané Red Bullem.