Marc Márquez ovládl Gran Premi de Aragón díky pole position a vítězství ve sprintu
31. 08. 2024
6 min

Eliška Ryšánková
Novinář GP, který se zajímá o napínavý svět MotoGP a Formule 1.

aragonmotogp motogpsaturday marcmarquez hlásí

Marc Márquez předvedl na Gran Premi de Aragón svou brilantní jízdu, když si vynikajícím časem na kolo zajistil pole position a s téměř třísekundovým náskokem vybojoval své první vítězství ve sprintu. Jorge Martin a Pedro Acosta také zapůsobili, ale Francesco Bagnaia se v klíčovém víkendu pro šampionát trápil.

Zprávy F1 & MotoGP do vaší schránky každý den.

QP

Marc Márquez si zajistil pole position na Gran Premi de Aragón s vynikajícím časem na kolo 1:46,776 min. Španělský jezdec dokončil kvalifikaci s náskokem 0,840 sekundy před zbytkem startovního pole, což představuje největší pole position od Velké ceny Valencie 2011. Pedro Acosta odstartuje po boku Márqueze po působivém výkonu na kolo. Acosta, který postoupil z Q1, se v posledním kole Q2 výrazně zlepšil a dostal se tak před Francesca Bagnaiu.Bagnaia odstartuje ze třetího místa, stále před svým rivalem o titul.

Sezóna Q1 byla napínavá, podmínky byly náročné a do Q2 zbývala už jen dvě místa. Závěr tréninku byl dramatický,Brad Binder a Acosta obsadili dvě místa a odsunuli Eneu Bastianiniho na čtvrté místo, což znamená, že jezdec odstartuje ze 14. pozice.Když začal Q2, Jorge Martin během prvních pěti minut tréninku utrpěl brzkou havárii v páté zatáčce. Marc Márquez nastavil měřítko časem 1:47,478 při své první jízdě. Jeho čas vydržel až do závěrečných minut, kdy se Márquez dále zlepšil a stal se jediným jezdcem, který se dostal pod hranici 1:46 min. Boj o první řadu se při návratu Martina na trať ještě vyostřil a Bagnaia i Acosta své časy zlepšili.

Jorge Martin se celkově kvalifikoval jako čtvrtý. Navzdory rušnému tréninku bude startovat vedle Alexe Márqueze na páté pozici. Druhou řadu doplnil Franco Morbidelli.

Brad Binder se po sedmém místě v kvalifikaci postaví do čela třetí řady. Jezdec se postaví do řady vedle Miguela Oliveiry a Raúl Fernándeze, kteří během víkendu pokračovali v působivých výkonech. Dále na startovním roštu měla Aprilia náročný trénink, Aleix Espargaróa Maverick Viñales startovali z 11. a 12. místa. Marco Bezzecchi, Bastianini a Jack Miller zaplní pátou řadu na startovním roštu.

SPRINT

Marc Márquez prožil úžasnou sobotu, když si dojel pro své první vítězství ve sprintu. Španělský jezdec byl v Aragóndu nedotknutelný, zajel nejrychlejší kolo sprintu a cílem projel s téměř třísekundovým náskokem před celým startovním polem. To znamenalo klíčový okamžik v šampionátu.

Jorge Martin skončil druhý a získal devět bodů do šampionátu. Pedro Acosta pokračoval v působivém výkonu třetím místem, zatímco Francesco Bagnaia se trápil a dokázal získat pouze jeden bod za deváté místo. Na začátku sprintu Márquez odstartoval, zatímco Bagnaia se kvůli špatnému startu propadl pořadím. V první zatáčce se odehrálo drama, když havaroval Aleix Espargaróa následovaný Johannem Zarcem, který kvůli pádu rovněž nedokončil úvodní kolo.

Márquez neztrácel čas a nasadil svižné tempo ve snaze vytvořit si odstup od Jorgeho Martina. Márquez zajel nejrychlejší kolo, zatímco Martin se stal jediným jezdcem Pramacu v závodě, protože Franco Morbidelli vypadl. Pedro Acosta se mezitím pevně držel na stupních vítězů a snažil se proměnit svůj start z první řady v umístění v první trojce. Brad Binder dokázal do 4. kola snížit ztrátu na Bagnaie a v 6. kole ho předjel.

Pořadí šampionátu se změnilo, když Martin získal zpět vedení v soutěži, zatímco Bagnaia čelil tlaku Fabia Quartararo a Raúl Fernándeze v boji o poslední bodovanou pozici. Do boje se brzy zapojil Enea Bastianini, který předjel Fernándeze a po Bagnaiaově a Quartararově průjezdu se posunul na P7.

Celkově se pořadí na prvních třech místech v průběhu sprintového závodu nezměnilo. Alex Márquez skončil čtvrtý, pátý byl Miguel Oliveira. Fabio Quartararo obsadil P8, když francouzský jezdec předvedl působivý sprintový závod, když startoval z P17 a vyšplhal se až na P8. Bagnaia, který se v posledním kole ocitl v souboji s Marcem Bezzecchim, skončil devátý.