5 min

Tereza Hořínková
Novinářka News.gp a dívka s velkými sny

Formule 1 f1singapore landonorris f1sunday hlásí

Lando Norris hladce ovládl historicky první Velkou cenu Singapuru bez nasazení safety caru a dojel do cíle o více než 20 sekund před Maxem Verstappenem.

Zprávy F1 & MotoGP do vaší schránky každý den.

Startovní rošt

Po úžasném kole v sobotní kvalifikaci odstartoval Lando Norris do Velké ceny Singapuru z pole position, jeho soupeř a dosavadní lídr šampionátu Max Verstappen startoval hned vedle něj z druhého místa.

Piloti Mercedesu měli pro sebe zamčenou druhou řadu, zatímco jezdci Ferrari si po včerejší noční můře v kvalifikaci rezervovali místo až z páté řady. Charles Leclerc startoval z P9 poté, co mu byl smazán čas, přičemž Carlos Sainz byl hned za ním po svém velkém shuntu v Q3. Španělskému jezdci hrozila penalizace za výměnu převodovky, ale nakonec novou převodovku nepotřeboval.

Jedoucí jezdci týmu Williams, Alex Albon a Franco Colapinto, startovali ze šesté řady po problémech v kvalifikaci i poté, co v trénincích vypadali, že budou rychlí tento víkend.

Sergio Perez si včera dokázal zajistit pouze P13 po překvapivém konci v Q2 kvůli problémům s brzdami.

Jezdci Sauberu doplnili na startovním roštu až zadní pozice P19 a P20.

Závod

Po startu se Landu Norrisovi podařilo udržet první místo a zůstat ve vedení i po prvním kole, čímž prolomil své (ne)slavné prokletí, kdy při startu z pole position pokaždé ztratil vedení v 1. kole.

V první zatáčce nedošlo ke kontaktu mezi žádným z jezdců, nicméně některé vozy, včetně Leclerca, Alonsa a Albona, se kvůli vrstvě prachu na trati rozjely do šířky a musely použít únikovou cestu.

Díky tomu Alex Albon ztratil 4 pozice a klesl z P11 na P15, přičemž do vysílačky hlásil: “Franco divebombed”. Byla to však spíše jeho chyba, protože to vypadalo, že po širokém rozjezdu zapomněl použít únikovou cestu a musel tam jet na poslední chvíli, což ho stálo drahocenný čas. Jeho týmový kolega Franco Colapinto mezitím dokázal poskočit z P12 na P9.

Charles Leclerc za Ferrari si po startu polepšil o jednu pozici, zatímco Carlos Sainz, pro něhož je to 200. Grand Prix, si pohoršil o dvě.

Tam se tempo tak nějak ustálilo, Norris vedl s náskokem 4,5 s na Verstappena v 10. kole.

První zastávka v boxech přišla v 11. kole, kdy byl Daniel Ricciardo vyzván k předčasné výměně pneumatik, což mechanikům zabralo 3,5 sekundy. O něco více, než by si australský jezdec přál.

Alex Albon hlásil problémy a musel odstoupit v 17. kole kvůli podezření na problém s chlazením, Norris přitom vedl o 12 sekund.

V 21. kole Hamilton ve své Velké ceně s číslem 350, ohlásil náraz do zdi při vjezdu do boxů, opakované záběry však ukázaly, že se to pravděpodobně jen domníval poté, co těsně před vjezdem do boxů uklouzl na obrubníku.

Po zastávce v boxech si Hamilton několikrát stěžoval na potíže, které mu způsobovala tvrdá pneumatika, ale jeho inženýr ho udržoval v klidu.

Ve 30. kole měl vedoucí jezdec závodu Norris velký moment, který vyústil v kontakt se zdí ve 14. zatáčce, což poškodilo jeho přední křídlo. Přesto si udržel vedení daleko před Verstappenem.

V 39. kole Oscar Piastri po dlouhém čekání na safety car, který neměl důvod vyjet, konečně zajel do boxů a na čerstvějších pneumatikách se vrátil na páté místo za Hamiltona.

Ferrari zavedlo týmové příkazy ve 43. kole, protože Leclerc byl rychlejší za Sainzem, který nechal Monaqasque předjet, protože to byl on, kdo dokázal Hamiltona předjet a o 7 kol později ho předjel.

Piastri se ve 45. kole posunul na poslední místo na stupních vítězů po skvělém nájezdu na Russella.

V 48. kole, měl Norris opět velkou chvilku se zdí, na stejném místě, kde v posledním kole závodu havaroval George Russell, ale jezdec McLarenu zachoval klid.

Jen dvě kola před koncem byl Magnussen nucen odstoupit kvůli neznámému problému poté, co zajel nejrychlejší kolo, které bylo později smazáno. Ricciardo si vybíral boxy pro novou sadu měkkých pneumatik, aby se pokusil zajet nejrychlejší kolo, což se mu podařilo a ukradl Norrisovi jediný bod.

Lando Norris zcela ovládl Velkou cenu Singapuru a dojel o více než 20 sekund před Maxem Verstappenem. Oscar Piastri zajistil pro McLaren výsledek 1-3.

George Russell dokázal v závěru udržet Charlese Leclerca na čtvrtém místě, zatímco Lewis Hamilton skončil šestý a druhé Ferrari Carlose Sainze sedmé.

Fernando Alonso vybojoval pro Aston Martin dobré 4 body za osmé místo před devátým Nicem Hulkenbergem, který zajistil cenné 2 body pro Haas. Trápící se Sergio Perez doplnil první desítku.