Francesco Bagnaia triumfoval ve sprintu Tissot na Pertamina Grand Prix a zvýšil vedení v MotoGP

28. 09. 2024
6 min

Eliška Ryšánková
Novinář GP, který se zajímá o napínavý svět MotoGP a Formule 1.

MotoGP hlásí motogpsaturday motogpindonesia

Francesco Bagnaia si v závodě Pertamina Grand Prix vybojoval zpět svou dominanci díky strhujícímu vítězství v závodě Tissot Sprint. Úřadující mistr světa MotoGP se v třináctikolovém závodě utkal s týmovým kolegou Eneou Bastianinim, zatímco Marc Marquez si zajistil poslední místo na stupních vítězů. Mezitím pád Jorgeho Martina ještě více zdramatizoval bitvu o titul.

Zprávy F1 & MotoGP do vaší schránky každý den.

Francesco Bagnaia si v závodě Tissot Sprint na Pertamina Grand Prix vybojoval zpět svou dominanci a dokázal, že je v napínavé bitvě na 13 kol nezastavitelný. Úřadující šampion si zajistil 12 klíčových bodů a cílem projel těsně před týmovým kolegou Eneou Bastianinim, zatímco Marc Marquez po urputném boji s Bastianinim doplnil stupně vítězů.

Závodní víkend v Indonésii přinesl také další zvrat v příběhu šampionátu. Jorge Martin, který vedl, utrpěl nákladnou havárii, která ho připravila o cenné body. Martin skvěle odstartoval z trati a vyrazil do čela s Bagnaiem v těsném závěsu, který se odvážně vydal do první zatáčky po vnější stopě. Martin vedl v úvodním kole, zatímco Marquez rychle postupoval ze svého 12. místa na startu.

Drama však nastalo na konci 1. kola, kdy Martin havaroval ve zrádné 16. zatáčce. Přestože se později vrátil do závodu, jeho pád přenechal vedení Bagnaie a otevřel dveře k nelítostnému boji o stupně vítězů, v němž si to rozdali Marco Bezzecchi, Acosta a Marquez. Marquez se před Acostu dostal ve třetím kole a zajistil si místo v první trojce, zatímco Acosta se dostal pod tlak Bastianiniho a propadl se na páté místo.

Vepředu se jelo neúprosné tempo, Bezzecchi zajel nejrychlejší kolo a v 7. kole se jen těsně vyhnul katastrofě. Jeho chyba ho odsunula na čtvrté místo, zatímco Martin se po předjetí Jacka Millera probojoval zpět do první desítky.

Když se závod blížil ke konci, Bastianini se přiblížil Marquezovi a usiloval o druhé místo. Tři kola před koncem se Bastianini v 10. zatáčce ve 12. kole prosadil a postoupil na druhé místo.

V posledním kole Bagnaia zachoval chladnou hlavu a zajistil si vítězství. Marquez obsadil třetí místo a připsal si tak do tabulky šampionátu sedm cenných bodů, které se mohou ukázat jako klíčové v dalším průběhu sezony. Bezzecchi se navzdory svému tempu z počátku závodu nedokázal po své chybě vzpamatovat a spokojil se se čtvrtým místem, pohodlně před Francem Morbidellim, který předjel Acostu a nechal nováčka na šestém místě. Acosta dojel s náskokem necelé půl sekundy na Mavericka Viñalese.

V polovině závodu zaujal Johann Zarco, který obsadil solidní osmé místo a skončil před Fabiem Di Giannantoniem, který získal poslední nabízený bod. Martinovi se navzdory svižné jízdě podařilo dojet pouze na 10. místě, čímž mu body unikly.