Grand Prix Stanów Zjednoczonych 2024: Kto wyjeżdża zadowolony, a kto rozczarowany?

4 min

Eliška Ryšánková
Dziennikarz News.GP zajmujący się ekscytującym światem MotoGP i Formuły 1.

Formuła 1 f1usa winners&losers summaries

Grand Prix USA 2024 dostarczyło wielu dramatów, z wybitnymi występami i dużymi rozczarowaniami na całym polu. Od mistrzowskiego zwycięstwa Charlesa Leclerca i dominującej dwójki Ferrari po straconą szansę Lando Norrisa i kończący wyścig obrót Lewisa Hamiltona, weekend był pełen emocji. Oto zestawienie zwycięzców i przegranych z Austin.

Wiadomości F1 i MotoGP codziennie do Twojej skrzynki odbiorczej.

Zwycięzca: Charles Leclerc
Charles Leclerc doskonale wykorzystał sytuację, wyprzedzając Lando Norrisa i Maxa Verstappena na Zakręcie 1, aby objąć prowadzenie z pozycji startowej P4, zapewniając sobie jedno z najbardziej umiejętnych zwycięstw w swojej karierze. Była to jego druga wygrana z czwartego miejsca, pierwsza miała miejsce na Monzy w zeszłym miesiącu. Ogólnie rzecz biorąc, było to jego trzecie zwycięstwo w sezonie, które pomogło mu zmniejszyć różnicę do Norrisa do 22 punktów w klasyfikacji kierowców.

Przegrany: Lando Norris
Chociaż Norris wykonał najlepsze okrążenie w swojej karierze, aby zdobyć pole position, jego McLaren okazał się trzecim najlepszym samochodem pod względem tempa na jednym okrążeniu. Pomimo startu z pole position, nie był w stanie odnieść zwycięstwa, tracąc prowadzenie na pierwszym okrążeniu i spadając na czwarte miejsce. Norris wystarczająco dobrze zarządzał oponami, aby zbliżyć się do Verstappena, ale decyzja zespołu o nieoddaniu pozycji po wyprzedzeniu Verstappena kosztowała go trzecie miejsce, ponieważ został ukarany za opuszczenie toru i uzyskanie przewagi.

Zwycięzca: Ferrari
Ferrari zdołało kontrolować degradację opon, co ostatecznie pomogło im zapewnić sobie jedno-dwa miejsca w ich najmocniejszym występie w tym sezonie. Ferrari jest teraz tylko osiem punktów za Red Bullem, tracąc do lidera 41 punktów.

Przegrany: Lewis Hamilton
Ten weekend był dla Hamiltona niezapomniany, ponieważ ukończył go w Q1 podczas kwalifikacji i wylądował w żwirze na 6. okrążeniu wyścigu. Tym samym po raz pierwszy nie ukończył wyścigu w Stanach Zjednoczonych.

Zwycięzca: Max Verstappen
Holender powrócił na zwycięską ścieżkę po raz pierwszy od Austrii, triumfując w US Sprint.
Chociaż nie był w stanie rzucić wyzwania Ferrari w walce o zwycięstwo, udało mu się zająć trzecie miejsce, co oznacza, że po raz pierwszy od Belgii powiększył swoją przewagę w mistrzostwach.

Przegrany: Pierre Gasly
Gasly zapewnił ekscytujący występ w najlepszych kwalifikacjach Alpine w tym sezonie, uzyskując P7. Jednak pomimo obrony pozycji w pierwszej dziesiątce, kosztował go powolny pit stop, a na nowych oponach nie był już tak szybki jak wcześniej, przez co spadł poza punktowaną pozycję.

Zwycięzca: Haas
Chociaż Kevin Magnussen nie zdobył w niedzielę żadnych punktów, zajmując 11. i 8. miejsce, Haasowi udało się zdobyć punkty po raz ósmy w tym sezonie. Amerykański zespół ma wiele pozytywów ze swojego domowego weekendu wyścigowego. Siedem zdobytych punktów pomogło im awansować na szóstą pozycję w klasyfikacji, wyprzedzając Red Bulla. Zespół oficjalnie zdobył punkty w czterech kolejnych wyścigach po raz pierwszy od 2018 roku i może być pewny siebie, ponieważ ich ulepszenia działają lepiej niż oczekiwano.

Przegrany: Kevin Magnussen
Weekend rozpoczął się dobrze dla Magnussena, który zajął siódme miejsce w Sprincie. Jednak, podobnie jak wielu w Q3, został zmuszony do wycofania się, gdy George Russell rozbił się pod koniec. Miał nadzieję na zdobycie punktów, ale jego los został przypieczętowany, gdy zespół wezwał go na drugi pit stop, co wykluczyło go z walki o punkty.

Zwycięzca: Liam Lawson
Lawson powrócił, gdy zastąpił Daniela Ricciardo w Austin, ale jego weekend skomplikowały kary za nowe komponenty silnika, wysyłając go na koniec stawki. Niemniej jednak, osiągnął dobry wynik, zarządzając strategią jednego postoju i zdobywając punkty, kończąc na P9. Biorąc pod uwagę, że startował z 19. pozycji, był to niesamowity występ.

Przegrany: Sauber
Sauber miał nadzieję na zdobycie punktów dzięki nowemu pakietowi ulepszeń, a Valtteri Bottas korzystał z nowych części przez cały weekend. Mimo że dało im to pozycję do walki, zabrakło im tempa, aby utrzymać ją na dystansie wyścigu. Ostatecznie ukończyli wyścig okrążenie niżej i bez punktów.

Zwycięzca: Franco Colapinto
Argentyński kierowca zapewnił kolejny ekscytujący występ, zdobywając swoje drugie punkty w czterech wyścigach i pomagając Williamsowi wyprzedzić Alpine w klasyfikacji.
Colapinto stracił kilka pozycji na starcie, co oddaliło go od pierwszej dziesiątki, ale zdołał wrócić do walki i dzięki strategii jednego postoju zajął dziesiąte miejsce.
Colapinto krótko utrzymał najszybsze okrążenie, ale na trzy okrążenia przed końcem odebrał mu je Esteban Ocon.