Grand Prix Spojených států amerických 2024: Kdo odjíždí spokojený a kdo zklamaný?

4 min

Eliška Ryšánková
Novinář GP, který se zajímá o napínavý svět MotoGP a Formule 1.

Formule 1 f1usa winners&losers summaries

Velká cena USA 2024 přinesla spoustu dramatických momentů, vynikajících výkonů i velkých zklamání napříč závodním polem. Od mistrovského vítězství Charlese Leclerca a dominantního umístění Ferrari na stupních vítězů až po promarněnou příležitost Landa Norrise a otočku Lewise Hamiltona v závěru závodu - víkend byl plný vzrušení. Zde je přehled vítězů a poražených z Austinu.

Zprávy F1 & MotoGP do vaší schránky každý den.

Vítěz: Charles Leclerc
Charles Leclerc dokonale využil situace, když v první zatáčce předjel Lando Norrise i Maxe Verstappena a ze startovní pozice P4 se ujal vedení, čímž si zajistil jedno z nejobratnějších vítězství své kariéry. Bylo to jeho druhé vítězství ze čtvrtého místa, první bylo minulý měsíc v Monze.
Celkově to bylo jeho třetí vítězství v sezóně, které mu pomohlo snížit náskok na Norrise v pořadí jezdců na 22 bodů.

Prohrál: Lando Norris
Přestože Norris předvedl podle svých slov nejlepší kolo své kariéry a získal pole position, jeho McLaren se z hlediska rychlosti na jedno kolo jevil jako třetí nejlepší vůz. Přestože startoval z pole position, nedokázal si dojet pro vítězství, když v úvodním kole ztratil vedení a klesl na čtvrté místo.
Norris si s pneumatikami poradil natolik dobře, že se Verstappenovi přiblížil, ale rozhodnutí týmu'nevrátit mu pozici poté, co Verstappena předjel, ho stálo třetí místo, protože byl penalizován za vyjetí z trati a získání výhody.

Vítěz: Ferrari
Ferrari se podařilo zvládnout degradaci pneumatik, což mu nakonec pomohlo zajistit si jedno-dvě místa v nejsilnějším výkonu sezóny.
Ferrari nyní ztrácí na vedoucí Red Bull pouhých osm bodů a na vedoucí celek ztrácí 41 bodů.

Prohrál: Lewis Hamilton
Tento víkend byl pro Hamiltona nezapomenutelný, protože během kvalifikace skončil v Q1 a v 6. kole závodu se vytočil do štěrku. Poprvé tak ve Spojených státech nedokončil závod.

Podle Hamiltonových slov se jedná o první závod, který nedokončil.

Vítěz: Max Verstappen
Nizozemec se poprvé od Rakouska vrátil na vítěznou dráhu, když triumfoval v americkém sprintu.
I když nemohl vyzvat Ferrari v boji o vítězství, přesto se mu podařilo vybojovat třetí místo, čímž poprvé od Belgie rozšířil své vedení v šampionátu.

Prohrál: Pierre Gasly
Gasly předvedl strhující výkon v nejlepší kvalifikaci sezony, když obsadil 7. místo. Přestože však obhájil pozici v první desítce, stála ho pomalá zastávka v boxech a s novými pneumatikami už nebyl tak rychlý jako dříve, což ho vyřadilo mimo bodované pozice.

Vítěz: Haas
Přestože Kevin Magnussen v neděli nebodoval a skončil na 11. a 8. místě, Haas dokázal bodovat již poosmé v této sezóně. Americký tým si z domácího závodního víkendu odnáší mnoho pozitiv. Získaných sedm bodů jim pomohlo posunout se v pořadí na šesté místo před Red Bull. Tým nyní poprvé od roku 2018 oficiálně bodoval ve čtyřech po sobě jdoucích závodech a může si být jistý, protože jeho modernizace funguje lépe, než se očekávalo.

Prohráli: Kevin Magnussen
Víkend začal pro Magnussena dobře, když ve sprintu obsadil sedmé místo. Stejně jako mnozí ve třetím čtvrtletí však musel odstoupit, když v závěru závodu havaroval George Russell. Doufal v bodový zisk, ale jeho osud byl zpečetěn, když ho tým vyzval k druhé zastávce v boxech, což ho vyřadilo z boje o body.

Vítěz: Liam Lawson
Lawson se vrátil, když v Austinu zaskočil za Daniela Ricciarda, ale jeho víkend zkomplikovaly penalizace za nové komponenty motoru, které ho poslaly na konec startovního pole.
Přesto podal dobrý výkon, zvládl strategii s jednou zastávkou a získal body, když skončil na 9. místě. Vzhledem k tomu, že startoval z 19. místa, byl to od něj neuvěřitelný výkon.

Prohrál: Sauber
Sauber doufal, že se svým novým modernizačním balíčkem získá body, přičemž Valtteri Bottas používal nové díly po celý víkend. Přestože jim to zajistilo pozici pro boj, chybělo jim tempo, aby ho udrželi po celou dobu závodu. Nakonec skončili o kolo níže a bez bodů.

Vítěz: Franco Colapinto
Argentinský jezdec předvedl další strhující výkon, zajistil si druhé bodované umístění ve čtyřech závodech a pomohl Williamsu stáhnout další náskok Alpine v pořadí.
Colapinto na startu ztratil několik pozic, což ho vzdálilo od první desítky, ale dokázal zabojovat a se strategií jedné zastávky si dojel pro desáté místo.
Colapinto také krátce držel nejrychlejší kolo, ale tři kola před koncem mu ho sebral Esteban Ocon.