Velká cena Ázerbájdžánu 2024: Kdo odjíždí spokojený a kdo zklamaný?
7 min

Eliška Ryšánková
Novinář GP, který se zajímá o napínavý svět MotoGP a Formule 1.

summaries f1baku thoughts

Velká cena Ázerbájdžánu formule 1 v roce 2024 přinesla několika týmům a jezdcům vzrušující vrcholy i zdrcující pády. Od skvělého vítězství Oscara Piastriho přes pokračující boje Maxe Verstappena až po oživení McLarenu v pořadí konstruktérů - tento závodní víkend ukázal F1 v její nejlepší podobě. Zde je přehled vítězů a poražených z Baku.

Zprávy F1 & MotoGP do vaší schránky každý den.

Sezóna Formule 1 2024 stále přináší dramata, překvapení a výjimečné výkony a Velká cena Ázerbájdžánu nebyla výjimkou. Od ohromujících vítězství až po bolestivé neúspěchy - tento závodní víkend zvýraznil vrcholy i pády motoristického sportu. S tím, jak šampionát nabírá na intenzitě, se podívejme, kdo odjíždí spokojený a kdo zklamaný.

Vítězové:

Oscar Piastri
Skvělí jezdci se vydávají za náskokem a přesně to’udělal Oscar Piastri v Baku. Australan odvážně předjel Charlese Leclerca a dostal se do vedení krátce poté, co mu jeho závodní inženýr doporučil šetrné zacházení s pneumatikami, a zajistil si tak své druhé vítězství ve Velké ceně. Piastri je v současné době nejlepším jezdcem F1, když za posledních sedm závodů nasbíral více bodů než kdokoli jiný na startovním roštu.

Ačkoli se zdá, že boj o titul šampiona je nepravděpodobný—na Verstappena ztrácí 91 bodů—takováto konzistence je pro snahu McLarenu získat první titul konstruktérů po více než dvaceti letech rozhodující.

McLaren
McLaren čelil tvrdé kritice za to, jak se vypořádal s týmovými příkazy, ale dokázal se s tím úspěšně vypořádat a soustředit se na dosahování výsledků na trati. Jejich výkony v Baku, kde obsadili první a čtvrté místo, je poprvé od Velké ceny Austrálie 2014, kdy se posunuli do čela šampionátu konstruktérů. Tento pozoruhodný obrat přišel pouhých 21 měsíců poté, co se po úvodním závodě sezóny v Bahrajnu ocitli na konci pořadí.

Ollie Bearman
Ollie Bearman podruhé za sebou využil svou příležitost a suverénní jízdou zajistil týmu Haas 10. místo. Zaskočil za Kevina Magnussena, který měl zákaz startu kvůli překročení povolených trestných bodů v superlicenci. Bearman dokonale předvedl, proč se Haas rozhodl podepsat s ním smlouvu na plný úvazek na příští rok.

Mladík podával po celý víkend vyrovnané výkony. Předstihl svého týmového kolegu Nica Hulkenberga, dojel na bodovaných pozicích, dobře reagoval na týmové pokyny ohledně správy pneumatik a uhájil svou pozici před jezdci jako byl Lewis Hamilton. Působivé je, že Bearman je prvním jezdcem v historii F1, který při svých prvních dvou účastech ve Velké ceně získal body pro dva různé konstruktéry. Když na začátku letošního roku v Saúdské Arábii nahradil Carlose Sainze, skončil sedmý.

Williams
Williams předvedl nejlepší výkon sezóny, Alex Albon skončil sedmý a nováček Franco Colapinto si osmým místem zajistil své první body v F1. Je to teprve podruhé za poslední tři sezóny, kdy Williams skončil s oběma vozy na bodovaných místech. Tento významný výsledek je posunul na osmé místo v pořadí konstruktérů, pouhých 13 bodů za tým Haas.

Williams byl po celý víkend silný, Colapinto překonal Albona o jedno místo a oba vozy předvedly solidní závodní tempo. Před cestou do Singapuru, kde plánují představit vylepšení, chce Williams pokračovat v úspěchu.

Losers:

Max Verstappen
Pro lídra šampionátu to byl další těžký víkend. Verstappen byl po celou dobu ve stínu svého týmového kolegy Sergia Pereze. Potřetí za poslední čtyři závody odstartoval mimo první pětku a Verstappen si svou pozici vylepšil až poté, co se v pozdější fázi závodu srazili Perez a Carlos Sainz, což mu umožnilo vyšplhat se na páté místo. Virtuální safety car ho připravil o možnost zajet nejrychlejší kolo, přestože právě přezul na měkké pneumatiky.

Verstappenova série bez vítězství se nyní táhne už sedm závodů, což znamená, že naposledy vyhrál ve Španělsku a od té doby stál na stupních vítězů pouze jednou. Dobrou zprávou pro něj je, že Lando Norris získal v pořadí šampionátu pouze tři body a Verstappen má nyní náskok 59 bodů.

RB
RB se v posledních závodech potýká s problémy a Baku se ukázalo jako další obtížný víkend, přestože tým přinesl několik vylepšení, která podle šéfa týmu Laurenta Mekiese přidala na výkonnosti.

Yuki Tsunoda’závod v podstatě skončil hned na startu kvůli poškození po kolizi s Lancem Strollem, zatímco Daniel Ricciardo se potýkal s výrazným zrněním pneumatik, což Mekies označil za "extrémně neobvyklý problém"

Kdysi pohodlné šesté místo v pořadí konstruktérů je nyní v ohrožení, protože Haas na něj ztrácí pouhých pět bodů a Williams se mu také přibližuje.

Carlos Sainz a Sergio Perez
Sergio Perez si dělal zálusk na vedoucí pozici, zatímco Carlos Sainz se přiblížil k vedoucí skupině a vytvořil z ní čtyřčlennou bitvu, když se oba jezdci dostali příliš blízko a došlo ke kolizi, která poslala oba jezdce do zdi.

Pro Sainze, který v Baku dosáhl svého nejlepšího kvalifikačního výsledku v historii, když skončil třetí, to byla tvrdá rána. Kolize bohužel znamenala jeho druhé nedokončení závodu v roce 2024. Pro Pereze byl incident ještě ničivější, protože celý víkend Verstappena předčil a chtěl přerušit svou sérii 11 závodů bez pódia.