8 min

Eliška Ryšánková
Novinář GP, který se zajímá o napínavý svět MotoGP a Formule 1.

hlásí motogpsunday aragonmotogp marcmarquez

Velká cena Aragonie přinesla nezapomenutelný závod, protože Marc Marquez získal své první vítězství po více než 1000 dnech, zatímco Jorge Martin skončil druhý a výrazně zamíchal pořadím šampionátu. Naděje Francesca Bagnaie na titul utrpěly velkou ztrátu po dramatické havárii, která umožnila Martinovi zvýšit své vedení. Mezitím si místo na stupních vítězů zajistil nováček Pedro Acosta, který tak zaznamenal milník ve své premiérové sezóně.

Zprávy F1 & MotoGP do vaší schránky každý den.

Na Velkou cenu Aragonie se bude dlouho vzpomínat, Marc Marquez si totiž připsal neuvěřitelné vítězství—své první po 1043 dnech. Druhé místo vybojoval Jorge Martin, který skončil téměř pět sekund za vítězem závodu. Závod výrazně zamíchal pořadím šampionátu, protože naděje Francesca Bagnaie na titul dostaly velkou ránu - jezdec v neděli nezískal žádný bod.

Pedro Acosta skončil na třetím místě, což bylo jeho první umístění na stupních vítězů od letošní Velké ceny Ameriky. Nováčkovská hvězda je v současné době v šampionátu na pátém místě. Závod začal dramatickým startem; Marc Marquez získal holeshot a vedl skupinu, zatímco Bagnaia měl noční můru na startu a propadl se až na P7. Úvodní kola byla rušná, což podtrhl pád Miguela Oliveiry’v 16. zatáčce.

Acosta zpočátku vypadal silně, držel se na pozici P2 a Martin byl těsně za ním. Ve 2. kole se Martin pokusil Acostu předjet, ale v 8. zatáčce se rozjel a umožnil Acostovi získat pozici zpět. Nebylo to však na dlouho, protože Martin si ve 13. zatáčce vzal Acostu zpět. Když Acosta začal slábnout, Alex Marquez se posunul na pozice na stupních vítězů. Mezitím se Bagnaia začal vzpamatovávat ze svého špatného startu, předjel Brada Bindera a obsadil šesté místo. Ital se poté zaměřil na Franca Morbidelliho před sebou, který se po chybě brzy propadl na osmé místo a umožnil tak Bagnaiovi posunout se nahoru.

Fabio Quartararo si nedokázal zajistit další umístění v první desítce, protože havaroval v páté zatáčce. O něco dále bojoval Enea Bastianini o místo v první desítce spolu s Fabiem Di Giannantoniem a Jackem Millerem. V čele závodu zvyšoval Marc Marquez svůj náskok na více než tři sekundy, přičemž Martin si udržoval pozici nejbližšího soupeře. Martinovou’prioritou bylo udržet se před svým soupeřem Bagnaiem, který se po efektním předjetí Acosty v 11. kole posunul na P4. Bagnaia se pak zaměřil na Alexe Marqueze před sebou a kolo za kolem se mu přibližoval.

Podle jeho slov se Bagnaia přiblížil na dosah.

V 19. kole se však Bagnaia ve 12. zatáčce srazil s Alexem Marquezem poté, co se Marquez v 11. zatáčce rozjel. Oba jezdci havarovali a Bagnaia se musel podrobit lékařské prohlídce, ale byl prohlášen za zdravého. Tento incident měl zásadní vliv na šampionát, protože Bagnaia nezískal body a umožnil Martinovi zvýšit své vedení.

V závěrečných kolech si Marc Marquez udržel pětisekundový náskok a zajistil si první vítězství od roku 2021. Tento den byl pro šampionát rozhodující, protože Martin skončil druhý a Acosta třetí.

Enea Bastianini předvedl působivé oživení a po startu ze 14. místa na startovním roštu dojel pátý. Další působivou jízdu předvedl Alex Rins, který po startu z 21. místa skončil devátý.

Když se bitva o titul mistra světa rozhoří, další souboj nás zavede na Riviera di Rimini—okruh, který je známý tím, že přináší nečekané události. Povstane Bagnaia z popela a předvede velkolepý comeback? Dokáže Marc Marquez pokračovat ve svém znovuzrození a získat další ohromující vítězství? Sázky nikdy nebyly vyšší a drama teprve začíná. Nenechte si ujít ani okamžik akce—sledujte elektrizující závodní víkend, který vás udrží v napětí!