2 min

Tereza Hořínková
Novinářka News.gp a dívka s velkými sny

landonorris maxverstappen f1baku

Norris byl trochu překvapen, že se mu během Velké ceny Ázerbájdžánu podařilo porazit vedoucího jezdce šampionátu Maxe Verstappena, když startoval z 15. místa. Nizozemec skončil až pátý, zatímco Norris si zajistil čtvrté místo a snížil odstup od Verstappena v pořadí šampionátu jezdců.

Zprávy F1 & MotoGP do vaší schránky každý den.

Lando Norris se kvalifikoval na Velkou cenu Azerbajdžánu pouze na P17, protože ho žlutá vlajka během posledního kola v Q1 donutila zpomalit a opustit své kolo.

Po několika změnách na startovním roštu, kdy Lewis Hamilton startoval z boxové uličky kvůli trestu za výměnu pohonné jednotky a Pierre Gasly byl z kvalifikace diskvalifikován, se dostal na startu o dvě pozice výše na P15, ale stále měl před sebou mnoho vozů k předjetí, pokud chtěl dostihnout Maxe Verstappena.

Norris, který v rámci alternativní strategie startoval na tvrdých pneumatikách, předvedl ostrý start a už po několika kolech se posunul do první desítky za Alexe Albona, který jel také na tvrdých pneumatikách a jezdci McLarenu dal docela zabrat. Albon také zdržel některé jezdce na středních pneumatikách, například Verstappena a Russella, po jejich brzkých zastávkách v boxech.

Když Albon konečně zajel do boxů, Norris měl několik kol volnou stopu, než ve 38. kole sám zastavil. Russellovi se podařilo předjet Verstappena a dostat se na stupně vítězů díky kolizi Sainze a Pereze, kteří jeli před ním. Norris pak rychle stáhl ztrátu a předjel trápícího se Verstappena, aby dojel čtvrtý a jako třešničku na dortu získal nejrychlejší kolo.

"Nemyslím si, že bychom si dnes mohli přát víc," řekl Norris, kterého citoval Motosport.com

"Byli bychom spokojeni s osmým místem, protože jsme prostě očekávali, že první čtyři týmy pojedou se mnou jako s osmým vozem.

"Dobrý start, dobrá strategie. Chci říct, že bych byl rád, kdybych se dostal před Alexe o něco dříve. Zkomplikoval mi život. Jakmile Alex zaboxoval, myslím, že moje tempo bylo na trati nejlepší, a to i na hardech ze začátku závodu, a podařilo se mi vytvořit dobrou mezeru a prostě odemknout veškerý potenciál, který auto mělo.

"Auto letělo, což mě skoro ještě víc naštvalo kvůli včerejšku a tomu, jak hloupá byla ta žlutá vlajka."

Zmínil se také, že pro něj bylo trochu překvapivé porazit úřadujícího šampiona.

"Když startujete patnáctý, tak opravdu nečekáte, že ho [Verstappena] porazíte. Reálně jsem byl asi 20-22 sekund za místem, kde byli oni. Ale vytvořit si před ním náskok a pak boxovat a ještě ho předjet. To jsem asi nečekal,” Norris dodal.

Tímto výsledkem Norris snížil ztrátu na vedoucího jezdce šampionátu Maxe Verstappena z 62 na 59 bodů a pomohl McLarenu přeskočit Red Bull v pořadí šampionátu konstruktérů.