Vzpomínka na Anthoina Huberta, mladého talenta, který miloval rychlostní závody nade vše.
31. 08. 2024
3 min

Tereza Hořínková
Novinářka News.gp a dívka s velkými sny

anthoinehubert vzorec2 f1history

Talentovaný francouzský závodník, milovaný syn, skvělý přítel a nadějný závodník - to vše a mnohem víc byl Anthoine Hubert, který tragicky zahynul před pěti lety na okruhu Spa-Francorchamps.

Zprávy F1 & MotoGP do vaší schránky každý den.

Anthoine Hubert byl talentovaný francouzský závodník, který byl známý svou slibně vypadající kariérou v motorsportu. V roce 2006 začínal v motokárách a rychle se propracoval k závodění v jednomístných vozech. V roce 2013 vyhrál francouzský šampionát F4 a v roce 2017 nastoupil do seriálu GP3 (nyní F3), kde skončil celkově čtvrtý. V následujícím roce vyhrál seriál s týmem ART Grand Prix. V roce 2019 Hubert přestoupil do Formule 2 s britským týmem BWT Arden, kde si připsal 2 vítězství (v Monaku a ve Francii) a ukázal tak svůj talent a budoucí potenciál.

Tragicky se 31. srpna 2019 během závodu Formule 2 v belgickém Spa-Francorchamps stal Hubert účastníkem smrtelné nehody, ke které došlo až ve druhém kole závodu. Této hororové nehodě předcházela havárie Giuliana Alesiho’v zatáčce Raidillon poté, co utrpěl defekt pneumatiky. Několik vozů za Alesim zpomalilo, ale Hubert, který neviděl incident před sebou, narazil do zpomalujícího vozu Ralpha Boshunga.

Francouz zažil tři zásadní nárazy: nejprve po výjezdu z rychlé zatáčky Raidillon narazil v rychlosti 216 km/h do bariéry, čímž vznikla síla 33,7 G. Poté, co se mu podařilo vyjet z rychlé zatáčky, narazil do bariéry. Při druhém nárazu do něj narazil vůz amerického jezdce Juana Manuela Correa'se silou 81,8 G a třetí náraz nastal, když ho tato srážka opět poslala do bariéry.

Correa byl převezen do nemocnice, kde se podrobil operaci zlomenin obou nohou a lehkého poranění páteře. Jeho stav byl údajně stabilizovaný, po nárazu zůstal při vědomí, ale o týden později byl uveden do umělého kómatu. Alesi, třetí řidič účastnící se nehody, nebyl zraněn, Hubert bohužel utrpěl smrtelná zranění. Po nehodě se nedokončil hlavní závod a sprintový závod byl z pietních důvodů zrušen.

Po Hubertově’smrti vzdalo francouzskému talentu hold mnoho jezdců a týmů ze světa motorsportu. Následující den se před závody Formule 3 a Formule 1 ve Spa držela minuta'ticha. Charles Leclerc, Hubertův přítel a bývalý soupeř z F3, ten den vyhrál svůj vůbec první závod F1 a své vítězství věnoval Hubertovi. Během 19. kola závodu, které odpovídalo Hubertovu vozu číslo 19 ve formuli 2, se konal potlesk vestoje. Před závodem všechna závodní bezpečnostní vozidla, včetně safety caru, lékařského vozu a dalších, objela na počest Hubertovi okruh ve Spa-Francorchamps. Kromě toho se na všech vozech F1 objevilo číslo Hubertova vozu uvnitř hvězdy s nápisem "Racing for Anthoine."

Pierre Gasly každoročně přináší květiny a vzdává hold svému velmi dobrému příteli v životně důležité zatáčce. Své emotivní první vítězství ve Velké ceně Itálie 2020 věnoval také Hubertovi, protože jeden z jeho posledních vzkazů Gaslymu před smrtí zněl: "Dokažte jim, že se mýlí, " který poslal hned poté, co se Red Bull rozhodl Gaslyho opustit ve stejný víkend, kdy Hubert zemřel.

Číslo 19 bylo také trvale vyřazené z používání ve Formuli 2, aby navždy připomínalo Anthoina Huberta.