Oscar Piastri úžasně udržel Charlese Leclerca za zády a získal své druhé vítězství v kariéře
15. 09. 2024
5 min

Tereza Hořínková
Novinářka News.gp a dívka s velkými sny

f1baku oscarpiastri charlesleclerc f1sunday

Oscar Piastri dokázal předjet a následně se úžasně udržet za Charlesem Leclercem, který se postavil na startovní rošt, a získal tak své druhé vítězství v kariéře v Gran Prix Ázerbájdžánu 2024. George Russell se ocitl na stupních vítězů po kolizi Sergia Pereze a Carlose Sainze, když bojoval o třetí místo.

Zprávy F1 & MotoGP do vaší schránky každý den.

Stratovaní listina

Několik změn ve stratovní listině po sobotní kvalifikaci, protože někteří jezdci čelili penalizacím.

Lewis Hamilton i Esteban Ocon startovali z boxové uličky kvůli výměně pohonné jednotky mimo předpisy parc fermé.

Guanyu Zhou také měnil komponenty pohonné jednotky s tím rozdílem, že výměnu provedl ‘včas’ a kvůli tomu startoval z P17.

Pierre Gasly byl ze včerejší kvalifikace diskvalifikován’kvůli překročení okamžitého hmotnostního průtoku paliva a po dobrém výsledku P13 se na startu závodu propadl na P18.

Lando Norris, který musel ve svém kvalifikačním letmém kole zpomalit pod žlutými vlajkami, což vedlo k překvapivému opuštění Q1, musel odstartovat na P15.

Charles Leclerc startoval z pole position, hned za ním se umístili Oscar Piastri a Sergio Perez

Lídr šampionátu Max Verstappen odstartoval do Velké ceny Ázerbájdžánu ze šesté pozice.

Gasly, Ocon, Zhou, Norris, Ricciardo a Albon odstartovali do závodu na pneumatikách s tvrdou směsí. Všichni ostatní na středních pneumatikách.

Závod

Start závodu se vyhnul velkým incidentům, všech 20 jezdců mělo čistý start a vzrušující první zatáčku bez kontaktu s jinými vozy, ale to neznamená, že se v prvním kole nic nestalo.

Sergio Perez se hned po startu posunul na třetí místo a nechal za sebou Carlose Sainze. Charles Leclerc zůstal v čele závodu, druhý byl Oscar Piastri.

Lando Norris si v prvním kole dokázal polepšit o tři pozice a posunul se z P15 na P12. Stejně jako Pierre Gasly, který se posunul z P18 na původní Norrisovu’ startovní pozici.

Úřadující šampion Max Verstappen předjel v prvním kole také George Russella a obsadil pátou pozici.

Lance Stroll po kontaktu s Yukim Tsunodou v prvním kole píchl a kanadský jezdec musel do boxů. Pro Tsunodu to mělo ještě horší následky, protože později musel z vozu odstoupit.

V pátém kole už byl Norris v první desítce, Leclerc stále vedl a Verstappen byl pátý. Největší moment měl nováček Oliver Bearman, který málem narazil do zdi.

První zastávky v boxech přišly na řadu ve 13. kole pro nejlepší týmy. Verstappen, Russell a Perez zamířili do boxů, zatímco Leclerc, Piastri a Sainz zůstali venku v tomto pořadí.

V 16. kole se Piastri rozhodl zajet do boxů, ale byl pod hrozbou podseknutí Pereze. Lando Norris však dokázal Pereze úžasně udržet za sebou a jeho týmový kolega se dostal na výjezd před jezdce Red Bullu.

Charles Leclerc přijel vyměnit pneumatiky o kolo později a vyjel z boxů těsně před Alexem Albonem (který zůstal venku kvůli jiné strategii), aby obsadil druhé místo za svým týmovým kolegou Sainzem.

V 20. kole jsme se dočkali změny na čele, když se Oscaru Piastrimu po úžasných pozdních přestávkách podařilo vybojovat první pozici před Leclercem! Úžasný tah australského jezdce.

Boj pokračoval ještě mnoho kol poté, kdy byl Leclerc tak těsně za Piastrim, aniž by se mu však podařilo předjetí. Monaqský jezdec na své honbě za vedením zažil několik velkých okamžiků, kdy se dokonce jednou dotkl zdi!

Těsně před koncem, ve 47. kole, musel Lance Stroll odstoupit kvůli problémům s brzdami svého Aston Martinu.

Leclerc vzdal souboj s Piastrim, protože měl plné ruce práce s Perezem, který se začal tlačit zezadu.

Největší moment přišel pouhé jedno kolo před koncem, kdy Carlos Sainz ze čtvrté pozice předjel třetího Pereze, a zatímco se mexický jezdec snažil získat svou pozici zpět, došlo ke kontaktu a oba skončili ve zdi. George Russell se pak z ničeho nic ocitl na třetí pozici.

Oscar Piastri si zajistil druhé vítězství v kariéře, když úžasným způsobem za sebou udržel Charlese Leclerca, který pak dojel druhý za Ferrari. Po kontaktu v boji o třetí místo mezi Sergiem Perezem a Carlosem Sainzem se na stupních vítězů ocitl George Russell za Mercedes.

Lando Norris skončil po startu z P15 čtvrtý, před pátým Maxem Verstappenem a šestým Fernandem Alonsem, který předvedl dobrý výsledek pro Aston Martin,

Piloti Williamsu Alex Albon a Franco Colapinto skončili sedmý, respektive osmý a zajistili týmu dvojí bodový finiš. Pro argentinského nováčka to byl teprve druhý závod poté, co v polovině sezóny nahradil Logana Sargeanta, a už teď dokazuje, že si místo v týmu velmi zaslouží.

Lewis Hamilton skončil po startu z boxové uličky devátý, následován Oliverem Bearmanem, který při svém vůbec prvním kompletním víkendu v F1 po nahrazení ze závodu vyřazeného Kevina Magnussena,uzavřel první desítku.