Jorge Martin ovládl Velkou cenu Indonésie 2024 a prodloužil vedení v šampionátu MotoGP

29. 09. 2024
7 min

Eliška Ryšánková
Novinář GP, který se zajímá o napínavý svět MotoGP a Formule 1.

MotoGP jorgemartin pramacducati hlásí motogpindonesia motogpsunday

Jorge Martin předvedl na Velké ceně Indonésie 2024 mistrovský výkon, zajistil si první vítězství od Velké ceny Francie a zvýšil svůj náskok v šampionátu na 21 bodů. Nováček Pedro Acosta zaujal druhým místem, zatímco úřadující šampion Francesco Bagnaia po těžkém startu doplnil stupně vítězů.

Zprávy F1 & MotoGP do vaší schránky každý den.

Jorge Martin vybojoval na Velké ceně Indonésie v závodě Pertamina úžasné vítězství, první od Velké ceny Francie. Španělský jezdec byl v nezastavitelné formě, když si zajistil vítězství s náskokem 1,404 sekundy a získal rozhodujících 25 bodů, čímž zvýšil svůj náskok v šampionátu na 21 bodů a odčinil tak svou chybu ze soboty. Martin upřel Pedru Acostovi vítězství i přes velmi působivou jízdu nováčkovské hvězdy. Acosta’se díky druhému místu posunul na páté místo v pořadí šampionátu. Stupně vítězů doplnil úřadující šampion Francesco Bagnaia, který se probojoval z těžkého startu.

Od startu Martin zabral a vytvořil si jasný náskok, přičemž Enea Bastianini mu byl v patách. Bagnaia měl těžké úvodní kolo a po předjetí Bezzecchim a Morbidellim klesl na šesté místo.

Drama se odehrálo hned na začátku, když ve druhé zatáčce havarovali Jack Miller, Alex Marquez, Aleix Espargaro a Luca Marini. Navzdory incidentu stewardi FIM nepodnikli žádné další kroky. Mezitím se Marc Marquez zvedl z 12. na 7. místo a získal náskok, když se chystal na Bagnaia.

Vepředu Martin přidal na tempu, zajel nejrychlejší kolo a zvýšil svůj náskok na 1,333 s. Acosta na útoku čistým pohybem převzal druhé místo od Morbidelliho a ukázal, proč je jedním z nejzajímavějších nováčků této sezóny.

Devět kol se odehrával urputný souboj mezi Fabiem Di Giannantoniem a Marcem Marquezem, dokud se Di Giannantoniovi nerozpadl závod pádem v desáté zatáčce, po kterém se propadl na 17. místo. Marquezovy naděje na návrat se rozplynuly ve 12. kole, kdy ho technické problémy donutily odstoupit ze závodu.

Boj o stupně vítězů se rozhořel a Morbidelli, Bastianini, Bezzecchi a Bagnaia se utkali v těsném souboji. Bastianini'se v 17. kole probojoval na třetí místo, ale jeho útok skončil pádem ve 21. kole, čímž se zmařila jeho šance na snížení náskoku v šampionátu, protože v závodě zbývalo už jen 12 jezdců.

Bagnaia našel svůj rytmus až v závěru, v rychlém sledu předjel Bezzecchiho a Morbidelliho a dojel si pro třetí místo. Druhé místo si zajistil Acosta, který byl příliš daleko na to, aby se mu Bagnaia mohl postavit. Martin měl mezitím dvousekundový náskok a dojel si pro vítězství.

Morbidelli se udržel na čtvrtém místě a pokračoval ve své dobré formě, když předstihl pátého Bezzecchiho. Maverick Viñales skončil šestý, nejlepší jezdec Aprilie, a Fabio Quartararo sedmý, čímž pokračoval ve své sérii dobrých umístění. Brad Binder skončil osmý.

Johann Zarco dojel za tým Honda LCR devátý, před Raulem Fernandezem, který uzavřel první desítku. Takaaki Nakagami a Alex Rins byli posledními finalisty tohoto rušného závodu.