Charles Leclerc si dojel pro vítězství ve Velké ceně USA, Ferrari navíc získalo double

20. 10. 2024
4 min

Tereza Hořínková
Novinářka News.gp a dívka s velkými sny

Formule 1 f1usa charlesleclerc ferrari hlásí

Charles Leclerc se na startu ujal vedení, kontroloval závod a dojel před svým týmovým kolegou Carlosem Sainzem, čímž Ferrari na Velké ceně Spojených států v Austinu dosáhlo výsledku 1-2.

Zprávy F1 & MotoGP do vaší schránky každý den.

Startovní listina

Lando Norris odstartoval do Velké ceny Spojených států z pole position, vedle něj se v první řadě postavil jeho soupeř o titul F1 Max Verstappen.

Druhou řadu tvoří jezdci Ferrari, třetí je Carlos Sainz, čtvrtý Charles Leclerc a první pětku uzavírá Oscar Piastri.

Pierre Gasly odstartoval za Alpine z úžasného šestého místa a oba vozy Haas budou hned za ním.

Sergio Perez se zařadil na desáté místo poté, co se opět nedokázal vyrovnat skvělému výkonu Verstappena.

Lewis Hamilton startoval ze zadních pozic poté, co byl překvapivě vyřazen v Q1.

Zhou Guanyu i Liam Lawson obdrželi penalizaci na startovním roštu za výměnu motoru.

George Russell po havárii v Q3 odstartoval z boxové uličky poté, co se vrátil ke starším dílům.

Závod

Závod začal silným soubojem mezi Lando Norrisem, který se umístil na pole position, a druhým Maxem Verstappenem v první zatáčce, z něhož vyšel lépe Nizozemec.

To však netrvalo ani několik vteřin, protože oba byli dost širocí a vytvořili tak dostatek prostoru pro Charlese Leclerca, který startoval jako čtvrtý, aby se protáhl kolem. Norris se dokonce propadl na čtvrté místo, přičemž se před Brita dostal i Carlos Sainz.

Hned po startu došlo také ke kontaktu mezi Alexem Albonem a Estebanem Oconem, po kterém Francouz spadl až na konec pole.

Pořadí na špici po prvním kole bylo následující: Leclerc v čele, Verstappen těsně za ním, následován Sainzem a poté definitivně nešťastným Norrisem.

Další drama na sebe nenechalo dlouho čekat, protože Lewis Hamilton poté, co si po startu polepšil o pět míst, se v 19. zatáčce roztočil a až ve třetím kole závodu skončil zaklíněný ve štěrku, což si vyžádalo první safety car od Velké ceny Kanady.

Po restartu v 6. kole Sainz hlásil, že cítí něco 'jako palivo’ a bojuje o výkon, ale přesto se mu podařilo udržet si pozici.

Zhou po ztrátě přilnavosti v 10. kole vyjel do první zatáčky a propadl se na konec pole.

Víkendové drama mezi Liamem Lawsonem a Fernandem Alonsem pokračovalo v 11. kole, kdy Novozélanďan nechal veterána v prachu a posunul se na jedenácté místo.

Zatímco Leclerc na čele závodu zvyšoval svůj náskok před Verstappenem, do boxů jako první zamířil ve 14. kole Zhou a za ním jeho týmový kolega Valtteri Bottas.

V tomtéž kole se George Russell dozvěděl přes vysílačku špatnou zprávu, protože mu byla udělena pětivteřinová penalizace za to, že vytlačil Bottase z trati.

První zastávka jezdců na špici přišla ve 22. kole, kdy Sainz vyměnil střední pneumatiky za tvrdé. Verstappen zastavil ve 26. kole a o kolo později ho následoval Leclerc. Norris zajel do boxů o něco později ve 32. kole, čímž se Leclerc vrátil do vedení.

Bývalí týmoví kolegové Pierre Gasly a Yuki Tsunoda pak oba obdrželi pětisekundovou časovou penalizaci. Francouz za vyjetí z trati a získání výhody a Japonec za vytlačení jiného jezdce z trati.

McLaren’se rozhodl zajíždět do boxů později, aby si zajistil výhodu v oblasti pneumatik v závěrečných fázích, což se projevilo, když Norris rychle snížil svou ztrátu na Verstappena, který si stěžoval na přilnavost.

Souboj mezi Norrisem a Verstappenem se skutečně rozhořel ve 47. kole, kdy se jezdec McLarenu poprvé pokusil předjet lídra šampionátu, ale neúspěšně.

V 52. kole se nakonec dostal před něj, ale s předjetím mimo trať, což vedlo k penalizaci pro Norrise. To Verstappena uklidnilo, přestože byl za jezdcem McLarenu.

Vepředu nebylo pochyb o dominanci Leclerca a Ferrari, druhý Sainz mířil za triumfem v podobě jedné dvojice.

Charles Leclerc po skvělém startu ovládl Velkou cenu USA. Spolu s Carlosem Sainzem, který skončil za ním na druhém místě, zajistili Ferrari druhé umístění 1-2 v sezoně.

Třetí skončil Max Verstappen, za nímž se na čtvrtém místě umístil jeho soupeř v šampionátu Lando Norris, kterého zklamala penalizace.

Oscar Piastri dokončil závod na pátém místě před Sergio Perezem z Red Bullu.

George Russell zajistil Mercedesu po startu z boxové uličky úžasné sedmé místo, následovaný dalším skvělým výsledkem Nica Hulkenberga.

Liam Lawson si při svém návratovém víkendu pro RB zajistil dva body za deváté místo, Franco Colapinto doplnil první desítku a opět dokázal, že si zaslouží místo v F1 i v příštím roce.