Co se stalo při posledních závodech v Austrálii: Nejdůležitější momenty MotoGP 2023

15. 10. 2024
3 min

Eliška Ryšánková
Novinář GP, který se zajímá o napínavý svět MotoGP a Formule 1.

MotoGP hlásí motogpaustralia pramacducati

Velká cena Austrálie MotoGP 2023 na ikonickém okruhu Phillip Island přinesla akční závod plný dramatických momentů a tvrdého soupeření. Johann Zarco si připsal ohromující vítězství a předvedl své dovednosti a strategii na pozadí napínavých soubojů v šampionátu. Jezdci jako Jorge Martin a Francesco Bagnaia bojovali o rozhodující body a fanoušci se dočkali vzrušující přehlídky závodního umění. V této rekapitulaci se věnujeme klíčovým okamžikům a významným událostem závodu, který všechny udržel v napětí.

Zprávy F1 & MotoGP do vaší schránky každý den.

Velká cena Austrálie MotoGP 2023 se konala na okruhu Phillip Island. Tento závod byl plný dramatických momentů, strategických soubojů a úžasných výkonů. Zde’je shrnutí nejdůležitějších momentů a událostí ze závodu.

Pořadí šampionátu

Po náročném závodě v Mandaliku začínal Jorge Martin víkend se ztrátou 27 bodů na vedoucího šampionátu Francesca Bagnaia. Velká cena Austrálie byla pro Martina klíčová, protože jeho cílem bylo snížit odstup a znovu získat dynamiku v honbě za titulem.

Kvalifikace

Johann Zarco se kvalifikoval na pole position poté, co zajel nový rekord kola a naznačil tak svůj záměr pro závod. Na startovním roštu většina jezdců zvolila střední zadní pneumatiku, ale Martin spolu s Marcem Marquezem a Polem Espargarem zariskovali a zvolili měkkou zadní pneumatiku. Přední tvrdou pneumatiku zvolili všichni jezdci kromě Joana Mira, Raula Fernandeze a Franca Morbidelliho.

Den závodu

Závod odstartoval Johann Zarco, který se ujal vedení, ale Martin ho rychle dohnal a zajistil si pozici mezi předjezdci. Zarco a Martin se drželi vpředu, v těsném závěsu za nimi byli Brad Binder a Bagnaia. Jack Miller na čtvrtém místě předvedl domácímu publiku napínavou show. Marquez měl silný start a do konce úvodního kola se posunul na šesté místo. Své tempo však nedokázal udržet.

Velkou otázkou závodu bylo, zda měkká zadní pneumatika Martina’vydrží, zvláště když skupina pronásledovatelů, ve které byli Fabio di Giannantonio, Binder a Bagnaia, začala v pozdějších fázích závodu získávat náskok. Když závod vstoupil do posledního kola, Martinův náskok 3,5 sekundy se výrazně zmenšil. V dramatickém obratu se Zarco ve čtvrté zatáčce ujal vedení a předjel Martina. Také Bagnaia dokázal Martina předjet, což bylo poprvé od Katalánského sprintu, kdy Martina porazil. Nakonec Zarco dojel první a zajistil si vítězství. Martin skončil pátý a Marco Bezzecchi šestý. Miller bohužel klesl na osmé místo a Marquez se propadl na 15. pozici, hned za Fabia Quartararo.

Fanoušci byli během závodu svědky několika incidentů, včetně pádu Joana Mira po kontaktu s Lucou Marinim, který byl považován za závodní incident. Augusto Fernandez během závodu také upadl ve čtvrté zatáčce.

Alex Marquez se o tomto víkendu vrátil na trať poté, co jeho plánovaný návrat v Indonésii zastavily bolesti po zlomenině žeber. Naopak Alex Rins z víkendu odstoupil kvůli intenzivním bolestem z hojících se zlomenin nohou.