Co se stalo naposledy, když formule 1 závodila v Singapuru?
3 min

Tereza Hořínková
Novinářka News.gp a dívka s velkými sny

f1singapore carlossainz hlásí ferrari

Tento víkend se na okruhu Marina Bay koná Velká cena Singapuru a závodní týden se mění v další. V loňském roce to bylo jediné vítězství jezdce jiného týmu než Red Bullu a spousta dalších překvapivých událostí, takže doufejme, že i letošní ročník nabídne podobně napínavé okamžiky.

Zprávy F1 & MotoGP do vaší schránky každý den.

Velká cena Singapuru 2023 byla jedním z nejnapínavějších závodů sezóny Formule 1 2023 a vynikala tím, že byla jediným závodem, který jezdec Red Bullu nevyhrál. Závod, který se konal 17. září na okruhu Marina Bay Street Circuit, byl plný překvapení, protože Red Bull, který dominoval celou sezónu, se potýkal s nečekanými potížemi.

Max Verstappen, lídr šampionátu, i jeho týmový kolega Sergio Perez se po celý víkend trápili. Vůz Red Bullu RB19, který byl téměř na všech ostatních tratích téměř dokonalý, se v Singapuru zdál být nesynchronizovaný. Oba jezdci měli problémy s nastavením vozu'a ani jeden z nich nedokázal najít tempo potřebné k tomu, aby mohl bojovat o pole position.

Verstappen, který se držel v sérii deseti vítězných závodů, zůstal zklamaný, protože se kvalifikoval až na 11. místě, daleko od svých obvyklých startů z první řady. Ještě hůře dopadl v kvalifikaci Perez, kterému se podařilo získat až 13. místo nedělního'startovního roštu. Pole position obsadil Carlos Sainz za Ferrari, který po celý víkend prokazoval vysoké tempo.

Sainz od začátku mistrovsky kontroloval závod a odrážel výzvy Mercedesu a McLarenu. Závod se neobešel bez incidentů, po nehodě Yukiho Tsunody a Sergia Pereze byl nasazen safety car a japonský jezdec musel odstoupit.

Ačkoli se Red Bull pokusil o jinou strategii s pneumatikami, aby získal zpět pozice, Verstappen ani Perez se nedokázali probojovat do první pětky a místo toho bojovali o nižší body. Verstappen dokončil závod na pátém místě, zatímco Perez projel cílem na osmém místě, což byl pro tým, který byl do té doby neporazitelný, neuspokojivý výsledek.

Závod byl napínavým soubojem mezi Sainzem, Mercedes’ Georgem Russellem a Lewisem Hamiltonem a McLarenem’Lando Norrisem. V závěrečných kolech, kdy Sainz stále vedl, se Russell tvrdě tlačil na Norrise, aby ho vyzval na souboj o druhé místo. Dramatický obrat nastal, když Russell v posledním kole narazil do bariér, čímž posunul Hamiltona na třetí místo a zajistil Sainzovi vítězství, Norris obsadil druhé místo.

Carlos Sainz vítězstvím zaznamenal první vítězství Ferrari v této sezóně a ukončil perfektní sérii Red Bullu v roce 2023. Byl to nezapomenutelný okamžik v sezóně, které dominoval tým z Milton Keynes, a ukázal, že i ti nejlepší mohou na tak záludném okruhu, jako je Singapur, zaváhat.