4 min

Tereza Hořínková
Novinářka News.gp a dívka s velkými sny

f1monza f1saturday mclaren redbullracing

McLaren nechal Red Bull zcela za sebou, protože rakouský tým tento víkend jen potvrdil své problémy s vozem. Oba papájoví jezdci odstartují do zítřejšího závodu z první řady, Red Bull až z řady číslo čtyři, protože jezdci Mercedesu a Ferrari si rozdělí druhou a třetí řadu.

Zprávy F1 & MotoGP do vaší schránky každý den.

FP3

V porovnání se včerejšími dvěma tréninky se poslední trénink tohoto víkendu, který se konal dnes ráno, vyhnul červeným vlajkám, protože týmy byly před kvalifikací opatrnější.

Lewis Hamilton vyhrál FP3 a zajel nejrychlejší kolo s časem 1:20,117, což bylo o 0,093 sekundy rychleji než jeho týmový kolega George Russell.

Třetí místo si zajistil Charles Leclerc z Ferrari, následovaný jezdci McLarenu Oscarem Piastrim a Lando Norrisem.

Úřadující mistr světa Max Verstappen z Red Bullu, který vyhrál pouze tři z posledních deseti závodů, skončil šestý se ztrátou 0,251 sekundy na nejrychlejší čas.

Leclercův týmový kolega z Ferrari Carlos Sainz obsadil sedmé místo a Alex Albon z Williamsu skončil osmý. Jeho nový týmový kolega Franco Colapinto, nováček, který nahradil Logana Sargeanta a první argentinský jezdec na startovním roštu F1 od roku 2001, skončil hned za ním, zatímco Nico Hulkenberg doplnil první desítku.

Jediný větší moment přišel hned po skončení FP3, když jezdci trénovali starty z pozic vestoje. Kevin Magnussen musel na trati zastavit, protože jeho tým musel provést restart jeho vozu kvůli nějakému technickému problému ale nic vážného.

Kvalifikace

Q1 nenabídla mnoho nečekaných momentů, protože oba jezdci Sauberu skončili v tréninku úplně vzadu a budou startovat z poslední řady, což se pro ně stalo tak trochu rutinou.

Franco Colapinto měl potenciál dostat svůj Williams při svém premiérovém víkendu do Q2, nicméně v posledním rychlém kole udělal chybu a už se mu nepodařilo se zlepšit.

Posledními dvěma jezdci, kteří se do Q2 nedostali, byli Lance Stroll z Aston Martinu a Yuki Tsunoda s RB.

Q2 nedopadlo pro jezdce Alpine dobře, protože se jim podařilo zajistit pro francouzský tým pouze P15 a P14 na zítřejším startovním roštu. P13 bude patřit Kevinu Magnussenovi, P12 Danielu Ricciardovi a P11 Fernandu Alonsovi, který zítra určitě vydá ze sebe maximum, aby jeho Aston Martin bodoval.

Alex Albon se svým Williamsem fantasticky zvládl Q3, stejně jako Nico Hulkenberg, pro kterého se to v tuto chvíli stalo tak trochu tradicí. Pro zítřek se seřadili do páté řady, přičemž Albon byl na P9 a Hulkenberg na P10.

Co bylo trochu očekávané, ale nakonec přece jen překvapivé, byly kvalifikační boje Red Bullu. Max Verstappen si po celou dobu tréninku stěžoval na nedostatečnou přilnavost a nedotáčivost svého vozu RB20, díky čemuž měl nakonec na pole position ztrátu 0,695 sekundy. Spolu se svým týmovým kolegou Perezem se tak na startu zítřejšího závodu ocitnou až ve čtvrté řadě a budou se snažit najít cestu vzhůru startovním polem.

Od McLarenu to byl úžasný trénink, kdy jezdci Papaya opět dokázali, že jejich vůz je nyní nejrychlejší na startovním roštu, Norris získal pole position a Piastri se k němu přidal v první řadě.

Další dvě řady budou mixem jezdců Ferrari Mercedesu, protože George Russell dokázal svůj Mercedes v posledních sekundách zařadit na P3. Bude startovat po boku Charlese Leclerca.

Carlos Sainz i přes silně vypadající kolo na začátku s fialovým sektorem zítra odstartuje až z P5, přičemž muž, který mu ukradl místo ve Ferrari pro příští rok, Lewis Hamilton, se postaví hned vedle něj na P6.

Zůstaňte naladěni na 2025 vstupenek, které budou k dispozici již toto úterý, 3. září! Sledujte odkaz a zapněte si upozornění, abyste je nepropásli!