Co se stalo naposledy, když formule 1 závodila v Baku?
3 min

Tereza Hořínková
Novinářka News.gp a dívka s velkými sny

f1baku hlásí bakucitycircuit

Opět je tu závodní týden, kdy se na městském okruhu v Baku koná Velká cena Ázerbájdžánu. Oproti loňskému roku je sezóna 2024 velmi nepředvídatelná a vzhledem k tomu, jak záludné mohou být ulice Baku, je téměř jisté, že víkend bude plný vzrušujících okamžiků. Než začne znovu všechno to šílenství, udělejme si výlet v čase a podívejme se, co se stalo během Velké ceny Ázerbájdžánu 2023.

Zprávy F1 & MotoGP do vaší schránky každý den.

Velká cena Ázerbájdžánu 2023 se konala 30. dubna na městském okruhu v Baku, který je známý jako nejrychlejší pouliční okruh v kalendáři F1 se spoustou záludných zatáček. Součástí víkendu byl také sprintový závod, který se tradičně jel v sobotu.

Tento čtvrtý závod sezóny jen podtrhl dominanci Red Bullu v roce 2023, když Sergio Perez předstihl týmového kolegu Maxe Verstappena a získal své druhé letošní vítězství. Perez, známý svými schopnostmi na pouličních okruzích, využil brzkého safety caru a po dobře načasované zastávce v boxech poskočil vpřed. Přestože se Verstappen'a snažil dohnat ztrátu, Perez si vítězství pohlídal. Pro Red Bull to opět znamenalo výsledek 1-2, Verstappen projel cílem na druhém místě.

Třetí místo obsadil Charles Leclerc z Ferrari, který startoval z pole position, a zajistil si tak své první pódium v sezoně. Zatímco Leclerc předvedl v kvalifikaci dobrý výkon, Ferrari se v průběhu závodu snažilo držet krok s tempem Red Bullu'. Musel se hodně snažit, aby uhájil svou pozici před Fernandem Alonsem z Aston Martin’s, který po dalším dobrém výkonu skončil čtvrtý.

Aston Martin v sezóně 2023 jen pokračoval ve svých působivých a překvapivých výkonech. Naopak Mercedes zažil spíše zklamání, když Lewis Hamilton skončil šestý a George Russell osmý.

Závod přinesl trochu vzrušení díky Safety Caru v polovině závodu, který byl způsoben odstoupením Nycka de Vriese’, což otřáslo strategií. To byla smůla hlavně pro Verstappena, protože zajel do boxů těsně před nasazením Safety Caru a vzhledem k tomu, že mnoho soupeřů ještě do boxů nezajíždělo, jeho naděje na vítězství byly v podstatě pryč, nicméně se mu podařilo alespoň získat druhé místo po správném souboji s Perezem.

Perez'ovo vítězství přitvrdilo souboj o prvenství mezi oběma jezdci Red Bullu. Tento tým’svým suverénním výkonem také zvýšil svůj náskok v šampionátu konstruktérů zatímco Ferrari a Aston Martin zůstaly v souboji o druhé místo. Velká cena Ázerbájdžánu 2023 je zároveň Perezovým posledním vítězstvím, protože v letošní sezóně se mu nedaří dostat ani na stupně vítězů.